Sokat gondolkodtam már, hogy mikor és hogy alakult ki Kaposvár és Pécs között ellentét. Mert hogy kialakult, az vitán felül áll: egy új vasúti járat, egyetemi kar, közintézmény regionális elhelyezése kapcsán heves viták robbannak ki egymással a két város politikusai között. Sokszor a két város derék polgárai sem épp a legjobb véleménnyel nyilatkoznak szomszédvárukról, vagy annak lakóiról, világnézeti különbségeiknél pedig szemléletes, hogy nincs az a választás, ahol hasonló eredmény születne a két településen. Nem utolsó sorban pedig ott a sport: ha valami, egy Rákóczi – Pécs meccs soha nem tét nélküli.
Persze nem példanélküli az eset, hasonló viszonyban él Zalaegerszeg Szombathellyel, Sopron Győrrel, Miskolc Nyíregyházával és még hosszasan lehetne folytatni a sort. Egy biztos, ezek a rivalizálások nem mai gyökerűek.
A kaposvári Megyei Könyvtár helytörténeti részlegében kutatva találtam rá egy érdekes munkára. A XX. század elején a Kisfaludy Társaság megbízásából országos népdalgyűjtést tartottak, olyan meghatározó személyiségek bevonásával, mint mondjuk Orbán Balázs, Ortutay Gyula, Benedek Elek, Kodály Zoltán vagy épp a József Attila verse nyomán hírhedt Horger Antal. Somogyban a hetesi születésű Vikár Béla kapta azt a feladatot, hogy papírra vesse a megye népköltészetét, mely a Magyar Népköltési Gyűjtemény kiadványsorozatban a „Somogymegye Népköltése” címmel látott napvilágot 1905-ben Budapesten, az Athaneum kiadásában. A gyorsírással és az Európában elsőként fonográffal rögzített nóták felbecsülhetetlenek a magyar kultúra, és a kor megismerése szempontjából.
A gyűjteményből egy verset közölnék, melyet Vikár 1905-ben jegyzett le, bizonyos Szabó János kaposvári lakostól:
Ha megunom magamat a pusztába,Berugatok kaposvári csárdába.Ég a csárda, nem szól benn a czimbalom –Isten tudja, merre jár a galambom.Ha fölülök kis pej lovam hátára,Letekintök a négy kese lábára:Kese füle, csillagos a homloka –Ez a huszár szabadságos katona.Kapitány úr kiadta a aparancsot:Négybeliek* vögyetök most kalapot,Kalap mellé szabadságos bokrétát,Hadd sírjanak Pécs városba a kurvák.
Négybeliek: a 44. gyalogezred, tehát a Rosseb ezred katonái.